Плажното тяло не трябва да е единствената цел на диетата за отслабване — затлъстяването е рисков фактор за сърдечно-съдовата система
Разпространението на наднорменото тегло и затлъстяването се увеличава в световен мащаб.2
Защо това е важно?
Наднорменото тегло и затлъстяването не са само проблем на външния вид, а могат да имат редица вредни последици за здравето Ви.2 Нездравословното хранене е важен рисков фактор за сърдечно-съдовите заболявания и редица ракови заболявания, които са основна причина за смъртността на населението в България. През последните години 62-65% от всички смъртни случаи у нас се дължат на болести на сърдечно-съдовата система. Свръхконсумацията на висококалорийни храни и ниската физическа активност допринасят съществено за високото разпространение на затлъстяването – рисков фактор за диабет тип 2, високо кръвно налягане, атеросклероза 4, сърдечно-съдови заболявания и др.(1)
Определяне на затлъстяването
Затлъстяването е един от най-неотложните проблеми на общественото здраве, пред които е изправен светът днес. По данни на Световната здравна организация (СЗО) от 2014 г. 39 % от възрастните са с наднормено тегло (ИТМ ≥ 25 kg/m2), а 13 % са със затлъстяване (ИТМ ≥ 30 kg/m2). Това означава, че над 0,5 милиарда възрастни в света страдат от затлъстяване .5 Наднорменото тегло означава увеличаване на количеството мастна тъкан (по отношение на броя и размера на клетките). Тя се измерва чрез коефициента на височината (в метри) и квадрата на телесната маса (в килограми), т.е. индекс на телесната маса (ИТМ) [kg/m2]. Друг важен параметър е обиколката на талията, която предоставя надеждна информация за отлагането на висцерални мазнини.3
Причини за затлъстяването
Затлъстяването е резултат от трайно положителен енергиен баланс, който се дължи на прекомерен прием на енергия и намалена физическа активност. Консумацията на висококалорична храна, повишената механизация на работните процеси, използването на превозни средства и намаляването на възможностите за дейности на открито могат да допринесат за увеличаване на теглото.3

Последици от затлъстяването
Освен че затлъстяването е доказан рисков фактор за редица заболявания, известно е, че неправилното хранене също играе роля в развитието на повечето заболявания. По-малко хора обаче знаят, че наднорменото тегло може да окаже влияние и върху изхода от заболяванията и ефективността на лечението.2
Какво можете да направите относно затлъстяването?
Намаленият прием на енергия и повишената физическа активност могат да обърнат положителния енергиен баланс и да предизвикат загуба на тегло.
Златните правила:
- Следете редовно теглото си. Превенцията на затлъстяването е по-добра от лечението му. Не чакайте, докато наднорменото Ви тегло достигне 10 kg. Много по-лесно е да свалите няколко килограма.
- Ключът е в умереността и постепенния напредък. Поставете си реалистични очаквания. Диетата Ви за отслабване не трябва да включва гладуване и интензивен спорт. Започнете постепенно диетата си за отслабване и физическите упражнения.3
- Въведете в начина си на живот само промени, които можете да спазвате в дългосрочен план.
- Допълнителен съвет: Ако успеете да избегнете йо-йо ефекта, няма да имате нужда от различни гардероби за различни килограми.
Ръководство за хранене1
Както е посочено в заглавието, затлъстяването не е само въпрос на външен вид. Редица медицински дружества предлагат препоръки за начина на живот. Ето някои от националните препоръки за здравословно хранене в България, разработени от експерти от Национален център по опазване на общественото здраве (НЦООЗ):1
Що се отнася до храненето, важни са разнообразието, умереността, редовността (3 до 5 хранения на ден с по-малки порции) и избягването на екстремни диети.
За да сте здрави Вие се нуждаете от пълноценно хранене, което означава, че чрез храната трябва да получавате всички необходими хранителни вещества в достатъчни количества. Важно условие за осигуряване на пълноцено хранене е разнообразието на храните, тъй като нито един хранителен продукт или група продукти не съдържат всички необходими хранителни вещества.
Храните могат да се разделят в 6 групи в зависимост от това на кои хранителни вещества са основни източници:
- Зърнени храни и картофи
- Зеленчуци и плодове
- Мляко и млечни продукти
- Месо, риба, яйца, бобови храни и ядки
- Добавени мазнини (масло, мас, слънчогледово олио, царевично олио, зехтин, маргарин и др.)
- Захар и захарни продукти, сладкарски изделия
Препоръчително е включването в дневното меню на представители от първите четири групи храни.
Последните две групи са също част от нашето хранене, но тяхната консумация трябва да се ограничава.
Мазнините са с най-висока енергийна стойност, а тези от животински произход са свързани с допълнителен здравен риск. Захарта и продуктите, съдържащи големи количества захар, като захарни и сладкарски продукти (бонбони, шоколади, торти, баклави, кексове и др.) Тези храни са с висока енергийна стойност без да съдържат необходимите за организма витамини и минерали. Сладкарските изделия са богати и на мазнини.
Избягвайте честата употреба на безалкохолни напитки, съдържащи захар, предпочитайте чешмяна и минерална вода.
Предпочитайте натуралните плодови сокове, пред сокове и нектари, подсладени със захар.
Ограничете приема на наситени мастни киселини.
За да постигнете тази цел:
- Консумирайте птиче месо без кожа и червени меса без тлъстини (телешко, говеждо,свинско, агнешко) до три пъти седмично (100 гр. порция)
- Консумирайте риба поне един-два пъти седмично (150-200 гр. порция)
- Консумирайте боб, леща и соя поне два пъти седмично (200-300 гр. порция). Приемайте 30-50 гр. ядки дневно
- Хора без повишен холестерол в кръвта могат да консумират по едно яйце дневно, а тези с повишен холестерол трябва да ограничат приема до половин жълтък на ден.
Ако използвате съвременни съдове и кухненски технологии (напр. готвене в плик на фурна, готвене на пара), можете да приготвите вкусни ястия с изненадващо малко мазнини.
Трябва да балансирате енергийния си прием от храни и напитки с енергийния си разход и да се занимавате редовно с физическа активност.
12 препоръки за здравословно хранене1
- Консумирайте пълноценна и разнообразна храна. Хранете се редовно и с удоволствие в приятна атмосфера. Отделяйте достатъчно време за хранене.
- Консумирайте зърнени храни като важен източник на енергия. Предпочитайте пълнозърнест хляб и други пълнозърнести продукти.
- Ежедневно консумирайте над 400 грама разнообразни плодове и зеленчуци, за предпочитане сурови.
- Предпочитайте мляко и млечни продукти с ниско съдържание на мазнини и сол.
- Избирайте постни меса, замествайте често месото с птиче месо, риба и бобови храни.
- Ограничавайте приема на мазнини, особено животинските. При готвене замествайте животинските мазнини с растителни масла.
- Ограничавайте приема на захар, захарни и сладкарски изделия. Избягвайте консумацията на газирани напитки, съдържащи захар.
- Намалете консумацията на сол и солени храни.
- Ако консумирате алкохол, правете го в умерени количества.
- Поддържайте здравословно тегло и бъдете физически активни всеки ден.
- Пийте много вода.
- Приготвяйте и съхранявайте храната по начин, осигуряващ нейното качество и безопасност.
Препоръки за физическа активност1
Редовната физическа активност (работа, транспорт, спорт, дейности през свободното време) води до положителни промени в различни метаболитни процеси и има синергичен (взаимно поддържащ) ефект с Вашата диета за отслабване.
В допълнение към доброто сърдечно-дихателно състояние, физическата активност е важна и за поддържане на мускулната маса и намаляване на телесните мазнини.
Поради неотдавнашните промени много хора работят от вкъщи и това допълнително намалява ежедневната им физическа активност, така че е важно да се упражнявате поне 30 минути всеки ден. Това упражнение може да бъде разходка, но се уверете, че го правите редовно. Смарт часовник с брояч на крачките или смартфонът Ви могат да Ви помогнат да постигнете желания брой крачки дневно.
Какво можете да направите, за да поддържате сърцето си здраво
- Редовно измервайте теглото си и спазвайте промените в начина си на живот, които сте замислили. Въведете промени в начина на живот стъпка по стъпка.
- Може да се консултирате с диетолог, когато планирате и контролирате диетотерапията си, но ако не можете да се свържете с такъв специалист, планирайте седмичното си меню предварително.
- При съмнение за сърдечносъдово заболяване си запазете преглед възможно най-скоро и обсъдете с лекаря си възможностите за намаляване на теглото.
- Осъзнатият начин на живот включва прием на правилните лекарства както за профилактика , така и за лечение.
- Ако имате известно сърдечносъдово заболяване, следвайте съветите на лекаря си за промяна на начина на живот и за прием на лекарства.

Използвана литература:
- (1) Препоръки за здравословно хранене за населението в България 18-65 години https://ncpha.government.bg/uploads/pages/3001/Healthy_eating_18_65.pdf Return to content
- (2) Jakab A. E. et al, A magasvérnyomás-betegség prevalenciája túlsúlyos és elhízott magyar gyermek- és serdülőkorú populációban [The prevalence of hypertension in the overweight and obese Hungarian child and adolescent population], Orv Hetil. 2020; 161(4): 151–160. Return to content
- (3)Rurik I., Az elhízás kezelése és megelőzése: táplálkozás, testmozgás, orvosi lehetőségek [Treatment and prevention of obesity: diet, exercise and medical options], Orv Hetil. 2021; 162(9): 323–335. Return to content
- (4) http://medicalonline.hu/gyogyitas/cikk/az_elhizas_onmagaban_is_kockazat (2/9/2022) Return to content
- (5) Badimo L.,Position paper of the European Society of Cardiology–working group of coronary pathophysiology and microcirculation: obesity and heart disease, European Heart Journal (2017) 38, 1951–1958 Return to content
- PP-M_ASA_C-BG-0055-1 Return to content
АСПИРИН ПРОТЕКТ 100 mg стомашно-устойчиви таблетки
Лекарствен продукт без лекарско предписание за лица над 18 години.
Съдържа ацетилсалицилова киселина.
Преди употреба прочетете листовката.
За повече информация:
Байер България ЕООД, София 1510, ул. Резбарска 5, тел.: +359 2 4247 280; факс: +359 2 814 01 09
Свързани статии:
Проучвания показват, че пациенти в риск, които приемат ацетилсалицилова киселина редовно, наистина имат по-ниска честота на миокарден инфаркт и инсулт (мозъчен инфаркт ).
Аспирин® Протект се препоръчва за хора с висок и много висок сърдечносъдов риск.
Аспирин Протект 100 mg стомашно-устойчиви таблетки
Лекарствен продукт без лекарско предписание за лица над 18 години. Съдържа ацетилсалицилова киселина. Преди употреба прочетете листовката. За повече информация: Байер България ЕООД, София 1510, ул. Резбарска 5, тел.: +359 2 4247 280; факс: +359 2 814 01 09
А002128.01.2021
Прочетете листовката за пациента или се консултирайте с лекар/фармацевт, за да научите повече относно риска и страничните ефекти.